Online Appointment

Myobrace Önleyici Ortodontik Tedavi

ÖnceSonra

Myobrace Önleyici Ortodontik Tedavi Nedir?


Çocuğun doğru diş alışkanlıklarını öğrenmesini sağlayarak dişlerin yanlış hizalanmasına neden olabilecek olan yanlış diş alışkanlıklarını düzeltmeyi amaçlayan ortodontik bir sistemdir.

Dentspa'da biz, sadece semptomları gidererek diş problemlerinizi çözmüyoruz. Bir adım daha ileri gidiyor ve problemin asıl kaynağını ortadan kaldırıyoruz. Diş sorunlarınız, henüz ortaya çıkmadan, önleyici ortodontik tedavi ile çözülebilir. İşte bu yüzden, Amerikan Ortodontistler Birliği ve diş hekimlerimiz; ebeveynleri, çocuklarının dişlerinde herhangi bir çapraşıklık ya da çeneleri ile ilgili herhangi bir problem fark ederlerse; çocuklarını en geç 7 yaşına kadar erken ortodontik tedavi için diş hekimlerine götürmeleri konusunda uyarıyor.

Ortodontik Problemler Neden Oluşur?


Her dört çocuktan üçünün çapraşık dişlere sahip olduğunu biliyor muydunuz? Birçok kişi diş çapraşıklarının genetik nedenlerden kaynaklandığını düşünüyor. Ancak son yapılan araştırmalar gösteriyor ki; çapraşık diş, diş fazlalığı ve diş eksikliği gibi ortodontik sorunların çoğu, çocukluk döneminde kazanılan yanlış diş alışkanlıklarından kaynaklanabiliyor.

Çocukluk Döneminde Kazanılan Hangi Alışkanlıklar Çapraşık Dişlere Neden Oluyor?


İşte, çocuklarda ilerleyen yaşlarda ortodontik problemlere yol açan zararlı alışkanlıklardan bazıları:

Ağız solunumu: Çocukların burun yerine ağzından nefes alması, çoğu kişi tarafından pek bilinmeyen ancak ortodontik problemlere yol açan yanlış bir alışkanlıktır. Bu sorun genellikle kronik burun tıkanıklığından kaynaklanmaktadır. Ağız solunumu dişlerin yanlış hizalanmasına ve çenelerin yanlış bir şekilde gelişmesine neden olur.

Dil İtme: Bu alışkanlık çocukların ön dişlerini ve çenelerini ileriye doğru itmesiyle kazanılır. Dil itme; alt ve üst ön dişlerin aşırı önde olmasına ya da aralarının açılmasına neden olur. Sorun tedavi edilmezse, dudaklar ağzı tamamen kapatamadığı için ağız kapalıyken dahi ön dişler dışarıdan görünür. Bu durum yalnızca estetiği olumsuz yönde etkilemekle kalmaz, aynı zamanda ciddi diş eti problemlerinin yaşanmasına neden olur.

Başparmak Emme: Başparmak emme, süt dişleri döküldükten sonra dahi çocuklarda görülebilen başka bir problemdir. Başparmağını emen çocuklarda ilerleyen yaşlarda dişler öne doğru çıkık olur, ayrıca alt ve üst dişlerle dudaklar arasında gözle görülür bir boşluk oluşur. Başparmak emme alışkanlığı çok ciddi diş sorunlarına neden olabilir.

Çocukluktaki Yanlış Alışkanlıklar Zamanında Tedavi Edilmezse Ne Olur?


Herkesin bildiği gibi, çocukluk döneminde ve genç yaşlarda öğrenilen alışkanlıklar yaşamın kalıcı bir parçası haline gelir. Aynı şekilde yanlış diş alışkanlıkları zamanında tedavi edilmezse dişlerde, çenelerde ve yüz kemiklerinde kalıcı hasara yol açabilir.

 • Kozmetik Etkiler: Dil itme, parmak emme veya ağız solunumu alışkanlıkları, çocuğunuzun görünüşünü ve kişiliğini doğrudan etkileyen yüz özelliklerini kalıcı olarak değiştirebilir.
 • Solunum ve Diş Sorunları: Araştırmalar gösteriyor ki; ağızdan nefes almayı alışkanlık haline getiren çocuklar, daha fazla diş bozuklukları ve diş eti sorunlarından mustarip oluyor. Ağızdan nefes alındığında, ön dişler hava akımı nedeniyle kurur. Sonuç olarak tükürük koruyucu etkisini yitirir; çürüklere ve periodontal sorunlara neden olur.
 • Yetersiz Beslenme: Çocuğunuz ortodontik bir problem yaşarsa, yiyecekleri düzgün bir şekilde çiğneyip sindiremez. Sorun zamanında tedavi edilmezse bu durum; yetersiz beslenme, yavaş büyüme ve çocuğun fiziksel sağlığında ciddi bozulmalara yol açabilir. Peki, çözüm nedir? Ebeveynler olarak sizler, çocuğunuzun dişlerindeki veya çenelerindeki sorunları fark edecek ilk kişilersiniz. Herhangi bir sorun gözlemlerseniz, panik yapmayın ve çocuğunuzu erken yaşta koruyucu ortodontik muayene için bize getirin. Çoğu durumda bu sorunlar kalıcı bir hasara neden olmadan önce; erken yaşta kolayca teşhis ve tedavi edilebilir. Dentspa'da erken yaşta (3-15 yaş) görülen ortodontik problemleri tedavi etmek için; devrim niteliğindeki Myobrace önleyici ortodontik tedavi sistemini kullanıyoruz.

Myobrace Nedir?


Myobrace, çocuğun doğru diş alışkanlıklarını öğrenmesini sağlayarak dişlerin yanlış hizalanmasına neden olabilecek olan yanlış diş alışkanlıklarını düzeltmeyi amaçlayan ortodontik bir sistemdir. Çocuğunuz Myobrace ile tedavi olurken aynı zamanda günde iki kez gerçekleştirilen “Myobrace Etkinlikleri” adlı eğitim programımıza katılabilir. Myobrace Etkinlikleri kapsamında, çocuklarınıza çeşitli aktiviteler yaptırıyoruz. Bu aktiviteler çeşitli solunum, dil, dudak, yanak ve yutma egzersizlerinden oluşuyor.

Myobrace Sistemi Nasıl Çalışıyor?


Çocuğunuz tedavi esnasında, gece boyunca uyurken ve gündüzleri de bir saat kadar Myobrace cihazını kullanacak. Prosedür dört aşamadan oluşuyor:

Aşama 1: Alışkanlık Düzeltme

Çocuğunuza burun yoluyla nefes alma tekniğini öğretmek, dili uygun pozisyonda tutmak ve doğru yutmayı öğretmek için tasarlanmış olan Myobrace eğitimi, tedavimizin ilk aşamasıdır.

Aşama 2: Kemer Gelişimi

Bu aşama, çocuk yedi yaşına girdiğinde ya da yedi yaşından daha büyük yaşlarda olduğunda başlar. Myobrace plaklarını; çocuğunuzun düzgün bir ağız ve çene yapısına sahip olması için gereken bölgelere kuvvet uygulayacak ve deformasyonu düzeltecek şekilde hazırlayacağız. Örneğin çocuğunuzun alt ve üst çeneleri çok darsa; Myobrace ile birlikte kullanılan çeşitli cihazları temin ederek; çocuğunuzun sorunlarını tedavi edeceğiz.

Aşama 3: Diş Hizalama

Çocuğunuzun kalıcı dişlerinin tamamı çıkmaya başladığında üçüncü aşamaya geçeceğiz. Myobrace'i kullanarak çocuğunuzun dişlerini kademeli olarak hizalayacağız. Ortodonti uzmanımız apareyler ve diş telleri ile çocuğunuza mükemmel bir ağız yapısı kazandıracaklar. Diş hizalamasının çoğu Myobrace tarafından gerçekleştirildiği için, bu aparey veya diş tellerine çok kısa bir süreliğine ihtiyaç duyulur hatta bazı durumlarda hiç ihtiyaç duyulmaz.

Aşama 4: Muhafaza Etme

Tedavinin 3. aşamasının sonunda, çocuğunuzun dişleri zaten mükemmel bir şekilde hizalanmış olacaktır. Çocuğunuzun iyi alışkanlıkları devam ettirdiğine ve dişlerin önceki konumlarına geri dönmediğinden emin olmak için çocuklarınızın dişlerini belirli aralıklarla kontrol edeceğiz. Ancak, mükemmel sonuçları elde etmek için ebeveynler çocuklarının Myobrace plaklarını taktıklarından emin olmalı ve diş hekimlerimizin verdiği talimatları yerine getirmelidir.

Tedavi Nasıl İlerler?


 1. Uzman diş hekimlerimizin çocuğunuzu muayene etmesi.
 2. Çocuğunuzun çalışma modelini ve dijital kayıtlarını oluşturma.
 3. Diş hekimlerimiz tarafından hazırlanan detaylı tedavi planı.
 4. Kontroller için düzenli randevu.
 5. Pekiştirme.
 6. Kontrol ziyaretleri.

Myobrace'in Faydaları Nelerdir?


‘Çocuğum için neden Myobrace'i seçmeliyim?’ diye düşünüyorsanız, işte sizin için birkaç neden:

 • Komple Tedavi Paketi: Çoğu ortodontik sistem sadece semptomları tedavi etmeyi amaçlar. Fakat Myobrace farklıdır. Myobrace, çocuğunuzun diş problemlerinin altında yatan sorunu tespit edip, onu tedavi eder. Bu yüzden Myobrace sistemi ortodontik sorunları çözmek için daha etkili bir yöntem sunar.
 • Diş Teline Gerek Yok: Myobrace tedavisi erken bir aşamada başlatılırsa, ortodontik problemlerin çoğu diş teli takmaya gerek kalmadan kolayca düzeltilebilir.
 • Mükemmel Sonuçlar: Myobrace sistemi, yüz kaslarının ve kemiklerinin harika bir simetri ve uyum içinde gelişmesi için, çocuğunuzun vücudunuzun doğal büyüme sürecini kullanır. Dolayısıyla Myobrace; oldukça doğal, yan etki ve komplikasyon riski içermeyen bir tedavi yöntemidir.

Myobrace, çocuklardaki çarpık diş sorunlarını düzeltmek için basit, etkili ve doğal bir yöntem sunar. Deneyimli diş hekimlerimizin çocuğunuzun ortodontik problemlerini çözmeleri için, kliniğimizi ziyret edin.

2019 - DentSpa© Tüm hakları Saklıdır.

Bu site DentSpa ekibi tarafından yapıldı

Bu web sitesinde yer alan materyaller, profesyonel tavsiye olarak değil, yalnızca bilgi amaçlı sunulmaktadır. Kullanıcılar bu tür tavsiyeler için kendi diş hekimlerine danışmalıdır.